Pressiteade 15.02.2018
Idamaade uusaasta algus Tartus: koera-aasta jääskulptuur, linnahaikud, taiko-trummid ja kontsert
Reedel, 16. veebruaril kell 19 ootavad Tiigi seltsimaja ja MTÜ Valgusfestival Tartu rahvast raekoja platsile – avama traditsioonilist idamaade uusaasta algust tähistavat jääskulptuuri koos uudse kultuuriprogrammiga, mida kujundab luuletaja Contra abiga linnarahvas ise.
Idamaade uusaasta puhul tervitab rahvast ka Tartu linnakirjanik Mika Keränen, meeleolu loovad taiko-trummid. Uut jääkoera on ühiselt uudistama saabumas ka mõned Lõuna-Eesti Koertekasvatajate Klubi liikmed koos oma neljajalgsete sõpradega.
Raekoja kõrval asuva klassitsisliku arhitektuuriga maja fassaadist saab selleks õhtuks sein linnaluulele, täpsemini Tartu linnahaikudele, mis jaapanipärases kujunduses videoprojektoritega hoonele kuvatakse. Tiigi seltsimaja saadetud üleskutse peale on oma haikusid läkitanud tartlased alates teise klassi õpilastest. „On traditsioonilisi looduspilte, ent ka väga humoorikas võtmes teoseid, mis esitlevad Tartut ootamatu nurga alt. Haiku on lühivorm, mis on jõukohane ka algajatele, takistamata samas meistritel end tabavalt väljendada,” sõnas idee autor, Visit Estonia uudiste ja veebitoimetaja Piret Malv.
Saabunud haikude paremiku loeb ette õhtu juht luuletaja Contra. Lisaks on raekoja platsil avatud ekraan, millele on linnarahvas oodatud oma haikusid kirjutama ja vaatama nende ilmumist maja fassaadile. Pärast idamaade uusaastapeo lõppu antakse haikud üle raele, kes saab neid kasutada linna tutvustavates ja turundavates materjalides.
Malvi sõnul kõlab eriprojekt hästi kokku faktiga, et Tartu on UNESCO kirjanduslinn. „Tartus on varemgi teksti tavatul moel linnaruumiga seotud, näiteks bussiluule, kus väärt maailmakirjandus jõuab linlasteni nn sundlugemise olukorras. Nüüd saab kirjandust ise luua ja näha samal hetkel ka selle avaldamist.”
Linnaluule projektiga soovivad Tiigi seltsimaja ja Valgusfestival algatada traditsiooni, kus idamaade uusaastat nähakse ja tõlgendatakse laiemalt kui vaid Hiina kultuuriga seotud sündmust. „Eestis on idamaade uusaasta algust märkinud suured ja kärarikkad pidustused Hiina laadis, samas on see hea võimalus tutvustada laiemalt ka teisi Ida kultuure,” ütles MTÜ Valgusfestival juht Indrek Leht.
Koera-aasta jääskulptuuri autor on Kalle-Priit Pruuden ja töö pealkiri „Vabariigi valvur”.
Linnarahvas on oodatud jääskulptuuri vaatama, haikusid lugema-kirjutama ja taiko-trumme kuulama kell 19–21. Kell 20 esitavad muusikud koosseisust FA Schola raekoja saalis iidsetel instrumentidel hiina klassikalisi viise. Piletid müügil enne kontserti kohapeal.
Lisainfo:
Maris Peebo
Tiigi seltsimaja
506 8770
Indrek Leht
MTÜ Valgusfestival
5613 5536