TARTU LINNA PÄEV PANEB SENITUNDMATUSSE OLUKORDA KOLM EESTI SÕNATEATRIT

Pressiteade 12.06.2018

Tartu linna päev paneb senitundmatusse olukorda kolm eesti sõnateatrit

Ooperisümbioos – kolmandat suve toimuv ooperi- ja klassikalise muusika minifestival – toob Tartu linna päeval ooperit lavastama kolm teatrit, kus tavaliselt ooperid ei esietendu. 29. juunil katsuvad enda jaoks uudse žanriga jõudu lavastajad Uku Uusberg, Ott Aardam ja Lennart Peep. Festivali ligi 40 tasuta ettevõtmise seas on üritusi galakontserdist Tartu autorite raamatulaadani.
Euroopa kultuuripealinna tiitlile kandideerija vääriliselt ei lähe Tartu oma päeval programmiga kergemat teed, vaid toob lisaks publikule mugavustsoonist välja kolm lavastajat, kuus ooperisolisti ja kuus näitlejat. Lähteülesande etendada 45 minuti jooksul nelja osatäitjaga, st kahe ooperisolisti ja kahe näitlejaga, omal vabal valikul üks maailmakuulus ooper, võtsid vastu Eesti Draamateater, Ugala Teater ja teater Must Kast.

Etenduvad Uku Uusbergi „Don Giovanni“, Ott Aardami „Võluflööt“ ja Lennart Peebu „Madame Butterfly“.

Tartu linna päeva kunstilise juhi Reigo Tamme sõnul ei ole lavastajate eesmärgiks ooperisümbioosidena sündivatel etendustel kõigi teada-tuntud süžeenüansside läbimängimine. “Tulemus on küll peategelastest, kuulsamatest aariatest-duettidest ja suhete keerdkäikudest inspiratsiooni ammutanud, kuid juba oma uute autorite nägu. Välistatud ei ole ka uued lõpplahendused,” kommenteeris Tamm.

Varasemalt ooperites mitte üles astunud näitlejatest löövad Ugalast kaasa Luule Komissarov ja Laura Kalle ning Draamateatrist Karmo Nigula ja Uku Uusberg, viimane on samaaegselt ka ühe ooperisümbioosi autor ja lavastaja. Kolmanda ooperisümbioosi koosseisu kuuluvad Musta Kasti näitlejad Kaija M. Kalvet ning Mihkel Kallaste. Teistsuguseks kogemuseks on 29. juunil sündivad esietendused ka kuuele ooperisolistile: Maria Listrale, Pirjo Jonasele ja Tuuri Dedele ning Rasmus Kullile, Tamar Nugisele ja Simo Breedele.

Kõiki kolme ooperisümbioosi saab Tartu linna päeval näha kaks korda.

Tamme sõnul peaks autorite-lavastajate ning ooperisolistide ja sõnateatri näitlejate jaoks uudne väljakutse huvi pakkuma väga erinevale publikule. “Põnev on see kindlasti nii ammustele ooperisõpradele, kel huvitav 45 minuti pikkustest kontsentreeritud versioonidest äratundmisrõõmu leida, kui neile, kes ei ole varem kas soovinud või osanud ooperile võimalust anda.”

Tartu linna päeva lõpetab kell 21 raekoja platsil toimuv galakontsert, kus kõlavad maailmakuulsatest ooperitest pärit tõelised maiuspalad. Kontserdil on kaastegev Tartu Ülikooli sümfooniaorkester ja dirigent Taavi Kull. Galakontserti konfereerib näitleja Raivo E. Tamm koos Tartu linna päeva kunstilise juhi Reigo Tammega.

Teatritega koostööni kasvanud festival Ooperisümbioos 3 teeb Tartu linna päeval teatrikunstile kummarduse veel ka keskpäevase kontserdiga Pirogovi platsil. Kell 12 algab kontsert „Teatrilaulud Pirogovis“, mis pakub nii äratundmist kui põnevaid leide. Muusikalidest ja lavastustest pärinevaid laule esitavad Vanemuise teatri solistid Karmen Puis, Merle Jalakas, Valentina Kremen, Jaan Willem Sibul ning näitleja Veikko Täär. Soliste saadab Tartu Saksikoor Toomas Petersoni juhendamisel.

Kell 15 saab Vanemuise kontserdimajas nautida Paavo Piigi amüsantset kontsertetendust „Diiva“, mis põhineb metsosopran Annaliisa Pillaku ülestähendustel muusikamaailmast. Laval on ta ise koos pianist Siim Selisega.

Linna päeva suurtoetajad ja koostööpartnerid on: Tartu Kaubamaja, Tartu Postimees, Tartu Ülikool, Ehitustrust AS, Ehitusfirma Rand & Tuulberg AS, AS Fortum Tartu, Kaubamaja, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Püssirohukelder, KIA/Autospirit Tartu OÜ, Roheline Park, trükikoda Paar, Eesti Leivatööstus OÜ, Café Shakespeare, Teater Vanemuine, Vanemuise kontserdimaja, Blossom Lillesalong ja Rahvusarhiiv.

 

Lisainfo:
Reigo Tamm
kunstiline juht
5558 3254

Maris Peebo
produtsent
506 8770

tartulinnapaev.ee

Tartu linna päev 2018

Pressiteated