TARTU TÄHISTAB TAASISESEISVUMISPÄEVA KÕNEKOOSOLEKU, PIKNIKU JA RAHVARÕIVASTE TUULUTAMISEGA

Pressiteade 14.08.2017

Pühapäeval, 20. augustil kõnelevad Tartus Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 26. aastapäeva tseremoonial Urmas Klaas, Eeva Talsi, Toomas Kiho ja Joona Toivanen. Pärast tseremooniat peetakse kesklinna pargis piknikut ja esmakordselt toimub Tartus ka rahvarõivaste tuulutamine.

20. augustil kell 11 oodatakse tartlasi, linna külalisi ja kodanikuühendusi Emajõe äärde vabadussõja mälestussamba Kalevipoeg juurde, et üheskoos tähistada Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 26. aastapäeva. Kõnelevad Tartu linnapea Urmas Klaas, pärimusmuusik ja Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli õppejõud Eeva Talsi, ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho ning Tartu Maarja koguduse õpetaja Joona Toivanen.  Esinevad Tartu Noortekoor ja Puhkpilliorkester Tartu, dirigeerivad Markus Leppoja ja Margus Kasemaa.

Piduliku tseremoonia lõppedes saab rohkemat kandmist igatsevad rahvarõivad seljas pillimängu saatel Emajõe äärest ühiselt kesklinna parki piknikut pidama suunduda – taasiseisvuspäeva tähistamine jätkub kell 12 rahvarõivaste tuulutamisega.

Rahvarõivaste tuulutamise piknikul uuritakse koos Eesti Rahva Muuseumi kuraatori Reet Piiriga rahvarõivaid, räägitakse rahvarõivakooli tegemistest, tehakse MTÜ TuleLoo esindajate ettenäitamisel näputööd ning lauldakse-tantsitakse-mängitakse koos folklooriklubi Maatasa noortega.

Taasiseseisvumise algusaastatel oli rahvarõivaste kandmine tähtpäevadel auasjaks. Rahvarõivameistritel olid ülipikad tööpäevad, mõned nobedate näppudega naised-neiud tegid endale või perele ka ise rahvarõivad ning hoogustunud suguvõsa ja kodukandi ajaloo uurimine ja folklooriliikumine ärgitas rahvapidudel kandma just oma kandi rahvarõivaid. Uute huvide ja ettevõtmiste tõttu on aga paljud kaunid rõivad kappi seisma jäänud ja taasiseseisvuspäev pakub Tartus toreda võimaluse nende kandmisest rõõmu tunda.

Kell 20 oodatakse kõiki tagasi Emajõe äärde – Sisevete Saatkonnas esineb sel suvel neljapäevasena toimuva Emajõe festivali, Hawaii Ekspress Gran Fondo Estonia ja piduliku päeva lõpetuseks ansambel The Tuberkuloited.

Lisainfo:
Riho Leppoja (taasiseseisvuspäeva tseremoonia)
513 8681

Tiina Konsen (rahvarõivaste tuulutamine)
5305 9698

20 august 2017_Tartu linna kodulehele

Pressiteated