TARTU LAULUPIDU TÄHISTAB TULEVAL AASTAL LAULUPIDUDE 150. SÜNNIPÄEVA SUUREJOONELISE PEOGA

Pressiteade 28.11.2018

28. novembril 2018 juhatati Tartu Maarja kiriku treppidel ja selle esisel platsil koorilaulu ja puhkpillimängu saatel sisse Tartu laulupeo 150. sünnipäeva tähistamine tuleva aasta suvel. 28. novembrist on saadaval ka laulupeo piletid erihinnaga.

Fotod avaüritusest (autor Ove Maidla).

Avaüritus toimus laulupidude sünni jaoks sümboolse hoone, Maarja kiriku ees, kuna just seal toimusid kõige esimese laulupeo peaproov. „Laulupidu ongi eelkõige südameasi, nagu armastus,” rääkis oma kõnes Tartu Maarja koguduse õpetaja Joona Toivanen.

Suvise suurpeo lavastajad on Anu Lamp, Riina Roose ja Karl Laumets. „Meie idee on lähtunud sellest, et läbi laulupidude on jäänud püsima eesti kultuur ja tänu laulupidudele on see ka arenenud. Läbi laulupidude on juurde tulnud uusi heliloojaid ja kasutatakse ka uusi tekste. Hoolimata kõigest on saanud tänu laulupidudele eesti koorilaul ja kultuur edasi areneda,” rääkis Laumets.

Tartu laulupeo repertuaar sisaldab laule nii võimsatelt klassikutelt nagu Veljo Tormis, Gustav Ernesaks, Alo Ritsing kui ka uuema aja tegijatelt Kadri Voorandilt, Rein Rannapilt, Jarek Kasarilt ja üllatusena ka Arvo Pärdilt. Tartu laulupeo muusikalise juhi ja peadirigendi Triin Kochi sõnul on seekord Tartu laulupeo repertuaaris vaid näpuotsaga uuemat koorimuusikat. „Küll aga pakub kava äratundmisrõõmu laulupidude pika ajaloo jooksul armsaks saanud koorilauludest ja peo finaalis toretseb Riivo Jõgi poolt värskelt kokkuseatud laulupõimik Tartuga seotud lauludest, nii et pea igaüks saab kaasa laulda, kes soovib,” kommenteeris peadirigent.

Tartu laulupeo ühe peakorraldaja Reigo Tamme sõnul on laulupeo 150. sünnipäeva tähistamine ülimalt märkimisväärne sündmus. „Me tähistame tänavu Eesti 100. aastapäeva, aga laulupidu tähistab tuleval aastal juba oma 150. sünnipäeva. Mõelgem sellele,” ütles Tamm oma kõnes.

Tähistamine algab Tartus juba 20. juunil, kui Tartu Maarja kirikus toimub ühiskontserdi päev. Tartu laulupeo ja XXVII laulupeo pidulikul ühiskontserdil astuvad üles Eesti Rahvusmeeskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor.

21. juuni on ajastukontsertide ja tantsuetenduste päralt. Kolm ajastukontserti – 1869, 1919 ja 1969 – kutsuvad rändama laulupidude ajas. Pisut enne päikeseloojangut algab Toomeorus rahvatantsuetendus „Loodud jääma“.

Laulupeo 150. sünnipäev kulmineerub 22. juunil kell 18, kui enam kui 8500 lauljat lasteaedade mudilastest vanaisadeni esitavad Tartu laulupeo peakontserdil Tartu lauluväljakul Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Miina Härma jpt muusikat.

Peakontserdi pileteid tuleb müüki isegi pisut vähem, kui on Tartu laululaval peakontserdi ajal laulukaare all esinejaid – ca 8000.

Laulupeo sünnipäevaks on valminud vahva maastikumäng, mis viib kaasalööjad umbes pooleteiseks tunniks laulupeo ja selle loojate-hoidjatega seotud paikadesse Tartus. „Selleks, et mängust osa saada, tuleb enda telefoni sikutada mobiilse orienteerumise rakendus MOBO ning otsida orienteerumise püsiradadest kaart nimega „Laulupeo paigad“. Rada saab läbida kuni 22. jaanuarini 2019. Siis on jäänud laulupeo 150. sünnipäevani ehk Tartu laulupeoni 150 päeva. Nende vahel, kes leiavad rajalt kõik 10 punkti, lähevad loosi Tartu laulupeo peakontserdi piletid,” tutvustas laulupeo üks peakorraldajatest Maris Peebo.

Tartu laulupeo piletid on 28. novembrist saadaval Piletilevis. 6. jaanuarini 2019 kehtib piletitele jõulu-eri soodushind.

Lisainfo:
Kristjan Gold
Tartu laulupeo pressiesindaja
Tel. 529 7462
E-post:

OC0A0305

Pressiteated