TARTU KORRALDAB NOVEMBRI ALGUL KOORIMUUSIKA KONVERENTSI

Pressiteade 22.10.2015

Reedel, 6. novembril kell 9.57 algab Tartus konverents, kus püütakse kaardistada koorimuusika hetkeseisu ja küsitakse, missugused on koorilaulu väljavaated järgmiseks kümneks aastaks. Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli Tubina saali oodatakse kõiki koorimuusika huvilisi üle Eesti, et koos valdkonna suunajate, vedajate ja vastutajatega arutada dirigenditöö murekohti, kooriliikumise rahastamist ja tulevikuväljavaateid.

Ühe korraldaja, linnavalitsuse kultuuriosakonna allasutusena Tartus kooriliikumist koordineeriva Tiigi Seltsimaja direktori Riho Leppoja sõnul võivad tartlased oma koorilaulutraditsioonide üle kindlasti uhkust tunda, kuid 6. novembri konverents lähtub võimalusest, et Tartu laulupidudel jääb dirigendipult Tartu päris oma koorijuhtidest järjest tühjemaks.

„Kurb on näha, et andekad noored dirigendid ei jää põhikohaga Tartusse tööle ning Tartu ei ole Tallinnas või mujal hariduse saanud koorijuhtidele erialane sihtlinn. Soovime konverentsiga Tartu, kus asub ka üks Eesti kahest koorikoolist, võimalusi meelde tuletada, dirigenditöö kitsaskohti taas välja tuua ning rõhutada linna huvi noorte dirigentide vastu,” räägib Riho Leppoja tänasest olukorrast.

Kas lahkub ka Kuno, miks Valter Tartusse ei tule ja kuidas Vaike vastu pidas? Ka sellistele tõsielulistel situatsioonidel põhinevatele küsimustele otsitakse konverentsil vastuseid.

Konverents algab 2015. aasta sügisel käivitunud Tartu koorimuusika uuringu avaetapi kokkuvõtte tutvustamisega, mida teeb uuringu läbiviija Triinu Arak.
6. novembri esimeses paneelvestluses arutletakse kooriliikumise rahastamise ja valdkonna tuleviku üle laiemalt, vestlusringis osalevad Eino Pedanik, Aet Maatee, Katriin Fisch-Uibopuu, Kristel Pedak, Ene Tannberg, Indrek Vijard, Inge Lahtmets ja Maarja Ülper. Sellest, kuidas ja kas Tartu koorilaul Eesti Kooriühingusse kostab, räägivad oma ettekannetes Raul Talmar ja Kaie Tanner.

Ettekandega Läti koorimuusika hetkeseisust, valdkonnaa ülesehitusest ning Läti kooride heade tulemuste tagamaadest esineb noortekoori Balsis kunstiline juht, lõunanaabrite laulupidude üldjuht ning rahvusvaheliste koorikonkursside žürii liige Ints Teterovskis.

Teises väga oodatud vestlusringis saab oma ametist rääkimas kuulata Edmar Tuult, Eliisa Sakariast, Kuno Kerget, Mai Simsonit ja Tiiu Sinipalu ehk viit noort koorijuhti, kellest neli on ka 2017. aastal toimuva XII noorte laulupeo dirigendid. Tartu koorimuusikaelu rikastamise ja tuleviku osas on aga 6. novembril kaasa rääkima oodatud iga konverentsil osaleja – pärastlõunastes mõttekodades on valdkonnast hoolivate kõnejuhtide eestvedamisel kõigil võimalik aktiivselt ettepanekuid teha.

Ettekannetega esinevad veel Ingrid Kõrvits ja Mall Ney ning Anne Türnpu. Rosinateks konverentsi päevakavas on kolm inspiratsioonipausi, mille teemadeks laulmine, kultuur ja muusika − kõnelevad Vaike Uibopuu, Maarja Jakobson ja Pärt Uusberg.

Registreerumine ja ajakava: tiigiseltsimaja.tartu.ee/konverents

Koorimuusika konverentsi arutelusid suunab 6. novembril Tartu Ülikooli kultuuriteooria doktorant, EASi riiklike messistendide projektijuht ja dirigent Eero Raun. Päeva lõpetab Eesti Rahvusmeeskoori ja Tartu Ülikooli akadeemilise naiskoori kontsert „Unustatud laulud” Tartu Ülikooli aulas.

Konverentsi korraldavad Tiigi Seltsimaja ja Tartu Ülikooli akadeemiline naiskoor.

Lisainfo:
Riho Leppoja
Tiigi Seltsimaja direktor
tel 513 8681

Pressiteated