Pressiteade 5.11.2015
Homme, 6. novembril kell 16 algab näituse avamisega Tartu Laulupeomuuseumis Tartu käsitööklubi juubelinädal. Oma 20. tegevusaastat tähistab klubi näituste, õpitubade ja konverentsiga.
Laulupeomuuseumis oleval näitusel „Olnust olevale. Olevalt tulevale. Lugudega” osalevad koos klubi liikmetega need kunstnikud ja käsitöömeistrid, kes on osalenud ka klubi viimase viie aasta ettevõtmistes, eelkõige ülemaaliste konkursside “Eesti-oma-ehe” (2011), “Taimest tulnud “(2012), “Eesti-maa-villane” (2013) ja “Loomast loodud” (2015) Tartumaa konkurssidel. Väljas on ka nende käsitöömeistrite looming, keda esitati Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu veebikataloogi kanditaatideks ning kelle töödest korraldas Tartu käsitööklubi näituse “PLAHV ja meistrid ” 2014. aasta kevadel.
Näituse külastaja kogeb laialdast looduslike materjalide kasutamist esemelises kunstis ja käsitöös – kanep, lina ja puuvill, vill, karusnahk ja nahk, jõhv ja juuksed, hammas, küüs, luu ja sarv, metall, puit, savi.
Eksponaatide juures asuvad tekstid heidavad pilgu nii loojate kui kunsti ning käsitöö valdkondade arendajate ja väärtustajate sisemaailma. Külastajad saavad aimu, miks suhtuvad avalikkuselegi tuntud erinevatel elualadel tegutsevad inimesed südamesoojusega tänaste ja kunagiste käsitöömeistrite loomingusse.
Laupäeval, 7. novembril saab keskpäevast kella neljani Tiigi Seltsimajas vaadata väljapanekut „Veimevaka lood – käsitöid tsaariajast ja wabariigi aastatest.“ Käsitööklubi liikmed tutvustavad oma käsitööalast pärandvara, kasutatud materjale ja töövõtteid ning räägivad lugusid nende loojatest ja hoidmise viisidest läbi aastakümnete ja üle sajandi.
Pühapäevast neljapäevani (8.- 12. novembril) oodatakse käsitööhuvilisi Tiigi Seltsimaja keldrisaali “Kella-viie-teele käsitööklubiga”. Õhtustel koosviibimistel tehakse käsitööklubi liikmete juhendamisel käsitööd, tutvustatakse nii unarusse jäänud kui kaasaegsemat näputööd. Igal õhtul on on kaks õpituba, kus näputööd tehes kõneldakse ka kunstist ja käsitööst ning rüübatakse mõnusat esimese-detsembri-teed (klubi asutati 1. detsembril 1995). Millised materjalid ja töövahendid tuleb kaasa võtta, sellest saab lugeda www.kultuuriaken.ee.
Reedel, 13. novembril kell 12 algab Tartu Laulupeomuuseumis konverents „Kunsti parameetrid käsitöös“.
Konverentsil esinevad meie arvamusliidrid, esemelise kunsti ja käsitöö valdkonna arendajad lähtudes kultuurhariduslikust, kultuuripoliitilisest, loomingulisest ja loomemajanduslikust aspektist.
Sõna saavad Liivi Soova (Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit), Anu Raud (Eesti Kunstiakadeemia), Aet Ollisaar (Tartu Kõrgem Kunstikool), Angelika Nöps (MTÜ Hestia), Kadi Pajupuu (Kirjastus SE&ES), Raul Oreškin (Voronja galerii), Külli Aleksanderson (Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakond) ja Liina Veskimägi-Iliste (OÜ Vildiveski).
Konverents on jätkuks juba varasematele Tartu käsitööklubi korraldatud konverentsidele, milleks olid “Kunsti parameetrid käsitöös” (2010, Tartu Laulupeomuuseum), “Kas käsitöö + kunst = käsitöökunst või käsitöö + kunst = käsitöö ja kunst? ” (2005, Tiigi Seltsimaja) ja “Käsitöö + kunst = käsitöökunst?” (2000, Eesti Rahva Muuseum).
Tartu käsitööklubi juubelinädala ettevõtmised on osalustasuta ja pääsmevabad.
Konverentsist osavõtjatel palutakse eelnevalt registreeruda .
Täpsem info:
Tiina Konsen,
juubelinädala eestvedaja
53478479,