TARTU TANTSUKLUBI: DUODE ÕHTU

27. veebruar 2019
Kell 20 Tiigi Seltsimajas

TARTU TANTSUKLUBI: DUODE ÕHTU

Tantsuklubi alguses tantsitab kohalolijaid särtsakas folkduo Ülle Kool ja Esta Ruusmann, tantsuklubiliste rõõmustamisega jätkavad Ülemakstud Rentslihärrad muhedate lugudega ja õpetlike tantsulauludega ning lõõtspilliduo Herbert Konnula ja Oliver Leppik põhjustab tralli südaööni. Pärast duode ülesastumisi on Tiigi seltsimaja lava vaba kõigi kohalolevate rahvamuusikute jaoks, keda paelub koosmusitseerimine.

Folkduo Ülle Kool ja Esta Ruusmann esines esmakordselt duona avalikult 1. aprillil 2017. aastal. Need naised on pilli mänginud kumbki oma kodukohas juba pikemat aega, Ülle Tartumaal ja Esta Pärnus. Esimest korda nad sattusid koos lavale 2013. aastal Eesti Vabaõhumuuseumis rahvusvahelise pärimuspeo Baltica õhtusel simmanil, kui Esta küsis Üllelt luba liituda parasjagu tantsuks mänginud sütitava Väägvere külakapelliga. Kaks aastat tagasi sattusid nad uuesti kokku Põlvas telesaate „Rahvalõõts“ finaali toimumise päeval, et mängida koondorkestris. Lõunapausil tegi Ülle Estale ettepaneku tulla koos Väägvere külakapelliga Austraaliasse kontsertreisile tähistama juubelipidustust „Eesti 100“. Pärast seda pikka reisi algas nende sagedane koosmäng. Tänaseks on mängitud folkduona nii Eestis, Lätis, Leedus, Rootsis kui ka Poolas. Üheskoos osaleti 2018. aasta „Rahvalõõts Pluss“ telekonkursil, kus mängiti end finaalsaatesse. Tutvumiseks nende esinemine enne finaalsaadet: https://www.youtube.com/watch?v=GwlPIQbuWTo.
Ülemakstud Rentslihärrad on Tarmo Noormaa (lõõtsad, laul) ja Lauri Õunapuu (laulud, lood). Selle duo laulude hulka on kogunenud lugusid nii aegadest, mil meie vanaemad-vanaisad ei olnud veel sündinud kui ka aegadest, mil nad laulsid rõõmsal häälel koos naabertalu-Ülodega ehavalguses tunnetest nõretavaid kauneid laululookesi segiläbi kolkakülapalaganlike-risurentsliromantiliste suurteostega. Ülemakstud Rentslihärrad on taas Tartu tantsuklubis, kuna nad märgatavalt eristuvad seniajani teistest rahvamuusikute duodest ja nende muhe esinemine alati paelub paljusid. Ülemakstud Rentslihärrad 2014. aasta Sabatantsu festivali tantsuklubis: https://www.youtube.com/watch?v=gdtzUNY94_w.

Lõõtspilliduo Herbert Konnula ja Oliver Leppik sai kokku eelmise aasta augustis vahetult enne Tallinna TV telekonkursi  „Rahvalõõts Pluss“ saadete salvestamist. Nende noorte lõõtspillimängijate esinemine 2018. aasta telekonkursi saates „Rahvalõõts Pluss“: https://www.youtube.com/watch?v=BtvDKDh8lyU. Eesti lõõtspillid ja lõõtspillimuusika on nende noormeeste ühiseks huviks. Herbert Konnula on pärit Urvastest ja õpib praegu H. Elleri nim Tartu muusikakoolis pärimusmuusika osakonnas. Oliver Leppik elab ja õpib Elvas. Siinkohal tasub eraldi ära märkida, et praeguseks on Oliver tegelenud lõõtspillimänguga napilt üle aasta, kuid see-eest ta tegeleb lõõtspillimänguga pühendunult ja õpib kiiresti. Paistab, et nad on sel hooajal Tartu tantsuklubis suisa noorema põlvkonna valvemuusikud, kes on sageli kohal ja suureks abiks.
Kõik rahvamuusikasõbrad on teretulnud Tartu tantsuklubisse lustima – nii tantsima kui ka tantsuks mängima! Soovitame enda heaolu tagamiseks kaasa võtta tantsimiseks mugavad vahetusjalanõud, külakosti ühisele teelauale, häid tuttavaid ja pühendunud rahvatantsusõpru.

Tartu tantsuklubi toimumisajad ja teemad hooajal 2018/2019 kell 20.00–24.00 Tiigi seltsimajas (Tiigi 11, Tartu):
27. veebruaril Tartu tantsuklubi: Duode õhtu;
27. märtsil Tartu tantsuklubi: Unustatud vanad tantsud;
24. aprillil Tartu tantsuklubi: Šoti keilitantsud;
29. mail Tartu tantsuklubi: Sõpradega suveootuses.

Pilet 2 eurot; osalemine on tasuta pillimängijatele, lastele ja rahvarõivastes külastajatele.

Tartu tantsuklubi toimumist toetavad: SA Tartu Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp.

Lisateave: +372 5560 2102, ">
***
Ülemakstud Rentslihärrad on duo, kus koos musitseerivad, ajavad muhedat juttu ning laulavad Tarmo Noormaa ja Lauri Õunapuu. Foto: Tiit Lepp.