23. oktoober 2021 – IX Tartu segakooride laulupäev Tartu Maarja kirikus

Kolm heliloojat, kaks ärkamisaega ja üks laulupeokirik kohtusid kõik 23. oktoobril IX Tartu segakooride laulupäeva raames, kui toimus heategevuslik kontsert Alo Mattiiseni 60. sünniaastapäeva auks ja Tartu Maarja kiriku taastamise toetuseks.

Segakooride laulupäev „Ärkamise aeg 400“ Tartus oli pühendatud ärkamisaja heliloojate Karl August Hermanni ja Friedrich August Saebelmanni 170. ning laulva revolutsiooni suurkuju Alo Mattiiseni 60. sünniaastapäevale.
Kõiki kolme heliloojat ühendab viimase isamaaline tsükkel „Viis ärkamisaegset laulu“, mis loodi kolm aastat enne Eesti iseseisvuse taastamist ning mille esimene avalik esitus toimus maikuus 1988 Tartu kümnendatel muusikapäevadel. Võib kindlalt väita, et laulutsüklist kujunes eestlaste laulva revolutsiooni kõige olulisem teos, mille sadadele tuhandetele alatiseks mällu sööbinud esitused sillutasid teed riigi iseseisvuse taastamisele ning Alo Mattiisen üks selle erilise ajajärgu populaarsemaid inimesi.

Kontserdi kavas oli ka K. A. Hermanni ja F. A. Saebelmanni koorilaulud originaalseadetes esimesest ärkamisajast.

Aitäh Ott Lepland, Karmen Puis (Teater Vanemuine) ja Urmas Lattikase ansambel!
Vahetekstid: helilooja ja muusikaloolane Alo Põldmäe
Konfereeris Andres Dvinjaninov ning laulupäeva kunstiline juht oli Lauri Breede.

Kogu piletitulu annetati eestlaste laulupeokiriku, Tartu Maarja kiriku, taastamiseks.
Pepleri 1 asuv kirik on esimese üldlaulupeo peakorraldaja Johann Voldemar Jannseni suure rõõmu tunnistaja – just Tartu Maarja kirikus sai kordaläinud peaprooviga 152 aastat tagasi alguse Eesti võimsaim traditsioon, mis toob meid kokku ka täna.

Meie suur kummardus kõikidele kirikus külmetanud esinejatele ja koorilauljatele ning publikule – te olete supertoredad!

Fotod: Tarmo Haud